Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w XLI Ogólnopolskiej Konferencji Tribologicznej pod tradycyjną nazwą "Jesienna Szkoła Tribologiczna", która odbędzie się w dniach 5-8 września 2023 roku w malowniczym Łańcucie.
Szczegółowe informacje dotyczące konferencji oraz ważne terminy znajdą Państwo w załączonym komunikacie nr 1 oraz na stronie:
https://tribologia2023.prz.edu.pl/
Zarząd PTT
W dniu 21.04.2023 r. Politechnika Rzeszowska była gospodarzem wspólnego posiedzenia Sekcji Eksploatacji Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk, Zarządu Polskiego Towarzystwa Tribologicznego oraz zaproszonych gości. Spotkanie odbyło się w formie hybrydowej a tematem przewodnim forum dyskusyjnego były zagadnienia związane z przyszłością tribologii. Spotkanie poprowadził prezes Polskiego Towarzystwa Tribologicznego prof. Jarosław Sęp. Spotkanie koncentrowało się na omówieniu stanu obecnego a także najnowszych trendów i prognoz dotyczących rozwoju tej dziedziny nauki. Wskazano kilka obszarów, które powinny odgrywać istotną rolę w kolejnych latach:
Uczestnicy spotkania zgodzili się, że tribologia odgrywa i będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w przyszłych technologiach, a rozwój tej dziedziny nauki będzie kluczowy dla zwiększenia efektywności, poprawy jakości i zrównoważonego rozwoju.
Zarząd PTT
Z wielkim smutkiem informujemy, że odszedł od nas Waldemar Tuszyński, Profesor Łukasiewicz – Instytutu Technologii Eksploatacji, członek Rady Naukowej czasopisma TRIBOLOGIA, wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Tribologicznego.
Profesor Waldemar Tuszyński był wybitnym naukowcem, o uznanym w skali międzynarodowej dorobku naukowym i technicznym w obszarze badania zjawisk tarcia i procesów zużywania oraz
w obszarze metodologii badań właściwości tribologicznych. Był autorem i współautorem ponad 120. publikacji, kilku monografii oraz kilkudziesięciu referatów, w tym prezentowanych na Światowych Kongresach Tribologicznych. Pełnił funkcję recenzenta i członka komisji kwalifikacyjnych
w postępowaniach o nadanie stopni doktora i doktora habilitowanego. Był recenzentem licznych wiodących na świecie czasopism naukowych oraz krajowych i międzynarodowych projektów pozyskiwanych na drodze konkursowej.
Przez całe życie zawodowe związany był z Łukasiewicz – Instytutem Technologii Eksploatacji; w tym czasie uzyskał stopnie doktora (1999) i doktora habilitowanego (2013). Od 10. lat był zatrudniony na stanowisku profesora. Pełnił kolejno funkcje kierownika Laboratorium Badań Tribologicznych, kierownika Zakładu Tribologii, a ostatnio Dyrektora Centrum Tribologii. Kierował licznymi projektami naukowymi krajowymi i UE.
Był jednym z kluczowych twórców aparatury naukowej I testowej do badań tribologicznych, wdrożonej we wszystkich krajowych instytutach i uczelniach technicznych oraz licznych laboratoriach przemysłowych, a także wyeksportowanej do kilkunastu krajów świata. Jego działalność znacząco przyczyniła się do uzyskania przez Instytut wiodącej w Polsce pozycji w obszarze tribologii
i tribotechniki. Był laureatem licznych nagród, wyróżnień I odznaczeń, w tym kilkunastu złotych medali na światowych wystawach innowacji technicznych.
Odszedł od nas jeden z najwybitniejszych polskich tribologów.
Cześć Jego pamięci.
Zarząd PTT oraz Redakcja TRIBOLOGII